foto druzstvo 01 small

Vážení družstevníci,

před plánovanou schůzí družstva (6. června 2017) posílám informace o průběhu oprav v atriích, s vysvětlením toho proč v současnosti bohužel neprobíhají práce a současně bych vás chtěl požádat o co nehojnější účast na schůzi s ohledem na informaci o průběhu rekonstrukci atrií a rozhodnutí o případných změnách projektu (včetně finančních), které musí odsouhlasit členská schůze.

Na základě projektu proběhly bourací práce a odtěžení zeminy. Po následném očištění izolace a kontrole izolace a podkladní geotextilie bylo zjištěno, že geotextilie je vlhká, a to na mnoha místech, i to tam, kde nebyla izolace porušená, a kde jsme prořízli izolaci právě z důvodu kontroly, jak vypadá situace pod izolací. Na základě tohoto zjištění se začala řešit problematika toho, zda mimo porušení izolace jako zdroje zatékání do garáží, nemůže být dalším zdrojem zatékání do garáží rovněž problém kondenzace vody v konstrukci, k němuž dochází  zejména v situaci, kdy se venku (v atriu) výrazně ochladí a v garážích zůstává vyšší teplota a to zejména v zimním období, kdy auta navezou do garáží spoustu sněhu, který pak roztaje a může kondenzovat v konstrukci.

Na základě tohoto problému jsme oslovili dva nezávislé odborníky, abychom věděli s co největší jistotou, že způsob provedení opravy je správný, protože původní projekt počítal pouze s provedením nové hydroizolace a problém kondenzace neřešil, i s ohledem na to, že v té době nebylo možné provádět větší sondy na více místech. Současně nechceme provést novou skladbu, o které nebude jisté, že je správná, protože po zavezení zeminou a zpětném osazení dlažby už bude na případné opravy pozdě, a proto chceme raději teď věnovat posouzení více času, na úkor délky stavby, která by se nicméně stále ještě neměla příliš opozdit proti plánu.

Na základě jednoho z posudků (druhý bude během tohoto týdne) bylo konstatováno, že prostory využívané jako garáže nebo jiné prostory chráněné proti mrazu nejsou interiéry s požadovaným stavem vnitřního prostředí při jejich užívání. Z tohoto důvodu se na tyto konstrukce, které oddělují tyto prostory od venkovního prostředí, nevztahují požadavky normy ČSN 730540-2 (norma řešící tepelnou ochranu budov). Současně ale lze podle posudku předpokládat, že v zimním období v extrémních klimatických podmínkách, může docházet ke kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu výše uvedených konstrukcí vlivem nízké povrchové teploty těchto konstrukcí, společně s působením teplejšího vzduchu přiváděného např. z interiéru. Lze tedy konstatovat, že období s rizikem kondenzace bude časově omezené.

Když to shrnu, v extrémních podmínkách (zejména v zimním období) může dojít ke kondenzaci, a pokud bychom jí chtěli zcela vyloučit, bylo by zřejmě nutné doplnit skladbu střechy o nějakou vrstvu tepelné izolace. Druhý posudek budu mít během týdne, nicméně projektant, který stavbu viděl, rovněž předpokládá, že možná bude nutné skladbu střechy doplnit o tepelnou izolaci, přičemž dalším problémem je, že vyspádování střechy, zejména v atriu mezi domy B a C, není dle projektu, takže vzniká problém s odtokem dešťové vody, což také může mít vliv na návrh konstrukce, a také tento problém nebylo možné řešit před kompletním odkrytím střechy, a z tohoto  důvodu bude nutné provést geodetické zaměření stávající střechy, aby se posoudil tento problém.

Stručně řečeno, pokud by se potvrdila nutnost doplnit konstrukci střechy o tepelnou izolaci, bavíme se o nutnosti navýšení rozpočtu, přibližnou částku bychom měli vědět nejdéle do schůze. Druhou alternativou je provést stávající navržené řešení, ale riskovat možnou kondenzaci v konstrukci, přičemž problém je zejména to, že ze stropu nevytéká obyčejná voda, což by nebyl až takový problém (s ohledem na to, že by to po opravě mělo být časově omezeno), ale tím, že ve vodě, která vykapává ze strou jsou cementy a další složky, které se vyplavují ze stropu. Každopádně rozhodnutí o konečném řešení opravy střechy garáží podle mne vyžaduje, aby ho s ohledem na nové skutečnosti, projednala a schválila členská schůze (i s ohledem na možné finanční dopady), a rozhodla, zda setrvat na původním řešení s možnými riziky, nebo provést úpravy v nové skladbě střechy.

S pozdravem

Mgr. Pavel Maškarinec, Ph.D.

předseda představenstva

BD Tyršova Liberec